Podešavanje programa #
Program nudi dve mogućnosti prilikom knjiženja robe koja se vodi po prodajno ceni: nivelacija cene se može knjižiti automatski (prilikom svake promene) ili se može ručno knjižiti. Takođe, prodajna cena po kojoj se knjiži roba može se uzimati iz šifarnika a takođe program može uzimati iz glavne knjige.
Primljeni računi #
Primljen račun sa kalkulacijom #
Dobili smo fakturu od dobavljača i nabavku knjižimo tako što otvaramo karticu na glavnom meniju Roba → Veleprodaja robe → Primljeni račun dobavljača sa kalkulacijom. Sada prelazimo na popunjavanje podataka sa fakture, odnosno potrebno je popuniti broj kalkulacije, datum kalkulacije, odabrati dobavljača ( klikom na strelicu pored dobavljača otvara nam se lista dobavljača iz šifarnika), sve podatke u vezi sa fakturom.
Kada popunimo sva polja koja su nam potrebna, klikom na polje Upiši otvara se drugi TAB u kom popunjavamo polja vezana za nabavljeni artikal. Upišemo šifru ili ga odaberemo iz liste, upišemo nabavljenu količinu, nabavnu cenu i prodajnu cenu. Kada smo upisali nabavnu i prodajnu cenu, možemo videti kako je program obračunao razliku u ceni.
Završavamo sa klikom na polje Upiši, gde program samo upisuje u stavke u gornji deo programa i polje Knjiženje koje je ključno i kojIm završavamo knjiženje nabavke.
Primljen devizni račun #
Devizni račun za robu radi se sličan način. Na prvom tab-u popuniti zaglavlje fakture sa unosom INO dobavljača. Na stavkama, izaberemo robu, unesemo nabavljenu količinu i cenu u valuti. Program će sam preračunati dinarski iznos fakture prema kursu koji smo mu naveli na prvom tabu ovog prozora.
Zaduženje iz maloprodaje #
Povrat robe iz maloprodaje u magacin možemo proknjižiti na liniji Zaduženje robe iz maloprodaje. Na prvom tab-u izabrati prodavnicu iz koje prenosimo robu, dok na drugom tab-u biramo robu sa odgovarajućim magacinom. Knjiženjem automatski se umanjuje maloprodaja (storno maloprodajna kalkulacija) i zadužuje roba iz magacina.
Izdati računi #
Izdat račun za robu kupcu #
Prodaju započinjemo otvaranjem na glavnoj liniji Roba → Magacin robe- prodajne cene → Izdati račun. Otvara nam se prozor izdatih računa. Popunjavamo potrebne podatke, kao što su broj računa, datum i mesto izdavanja računa, datum prometa, vrsta prometa, podatke o kupcu, o uslovima prodaje…pa po završetku kliknuti na polje Upiši kako bi došli do drugog TAB-a za popunjavanje podataka o artiklu koji se prodaje.
Posle unosa podataka u polje šifra robe i količina, potrebno je upisati i cenu po kojoj prodajemo naš artikal. Završavamo unos prodaje kao i do sad, klikom na polje Upiši a potom i na polje Knjiženje.
Račun je moguće štampati. Pored opcija štampanja, postoje automatske opcije slanja na efakture i na mail klijenta.
Izdat devizni račun za robu #
Kao i svi devizni računi, izdat devizni račun za robu ima istu formu unosa podataka. Na prvom tabu popunimo osnovne podatke o datumu, INO kupcu, kursu valute, napomenama…. Na drugom tab-u izaberemo artikal, unesemo cenu u valuti. Na štampi fakture biće izražena cena i vrednost u datoj valuti, dok se prilikom knjiženja u knjigovodstvo zavodi dinarska vrednost.
Predračun za robu #
Forma sastavljanja predračuna za robu izgleda isto kao i forma unosa izdatog računa za robu. Jedina razlika je što kod predračuna nemamo dugme Knjiženje. Ukoliko kupac plati robu pa je potrebno od tog predračuna izdati račun (fakturu) na drugom tab-u imamo dugme Prebaci u račun. Ovo dugme nam automatski predračun prebaci u izdate račune koje dalje knjižimo i štampamo.
Dugme Prebaci u račun nam traži šifru dokumenta i broj pod kojim će zavesti novu fakturu, a potom nas obaveštava da je uspešno izvršio prebacivanje.
Izdavanje robe #
Otpremnica #
Otpremnica za robu sadrži formu istu kao kod sastavljanja predračuna za robu. Jedina razlika je da li će na štampi pisati Otpremnica ili Predračun.
Interna otpremnica #
Interna otpremnica služi za izdavanje robe iz magacina uz prelazni konto koji prati izdavanje robe. Na prvom tab-u se unese samo datum, dok je prelazni konto program sam uneo, sa mogućnošću slobodne promene. Na drugom tab-u bira se magacin i roba koja se izdaje, unosi se potrebna količina i nabavna cena. Knjiženjem, roba prometuje na potrežnoj strani a dugovnu stranu drži prelazni konto.
Izdavanje robe u magacin #
Za potrebe izdavanja robe u drugi magacin koristimo liniju Izdavanje robe u magacin. Na prvom tab-u unesemo datum i izaberemo magacin u koji želimo da prenesemo robu.
Na drugom tab-u imamo dva polja za unos robe. Prvo polje odnosi se na robu iz magacina iz kog se ona izdaje, a drugo polje predstavlja robu u magacinu koji prima robu. Svakako pre rada mora postojati ista šifra robe u oba magacina. Posle biranja robe, potrebno je uneti količinu koja se prenosi. Nabavnu cenu, po kojoj se i knjizi ova roba, program sam izračuna i ponudi u odgovarajućem polju. Prodajna cena u ovom slučaju nije potrebna.
Knjiženje ovakvog dokumenta ima samo robu u nalogu, na dugovnoj strani magacin u koji se prima roba i storno dugovna strana magacin iz kog se izdaje roba.
Izdavanje robe u maloprodaju #
Sledeća linija predstavlja prenos robe iz magacina u maloprodaju. Na prvom tab-u potrebno je izabrati magacin iz kog se izdaje roba. Na drugom tab-u izabrati robu i uneti količinu i prodajnu cenu po kojoj se zadužuje u maloprodaji. Nalog za knjiženje ovakvog dokumenta treba da sadrži storno robe iz magacina i zaduženje maloprodaje.
Korekcija nabavne vrednosti #
Korekcija nabavne vrednosti #
Da bi program mogao da prikaže stvarnu razliku između prihoda i rashoda, potrebno je izvršiti korekciju nabavne vrednosti. Na glavnoj liniji biramo Roba – Veleprodaja robe, prodajne cene – Korekcija nabavne vrednosti.
Na novom TAB-u kliknemo na polje Izdvoj i možemo videti tačan iznos obračuna razlike u ceni kao što je prikazano u tabeli na početku uputstva za prodaju. Klikom na polje Knjiženje završavamo postupak korekcije nabavne vrednosti.
Posle proknjižene korekcije nabavne vrednosti, u zaključnom listu vidimo tačan iznos razlike prihoda i rashoda koji treba da dobijemo.
Višak/manjak #
Višak ili manjak robe po popisu proknjižićemo na liniji Magacin robe-Višak/manjak. Na prvom tab-u treba uneti analitiku troška i prihoda na koje će program izvršiti knjiženje.
Na drugom tab-u birati artikal po artikal, unositi količinu po popisu, potom količinu po knjigama (koju možemo videti sa desne strane prozora). Cenu će program sam ponuditi po kojoj će se proknjižiti.
Nivelacija cene u veleprodaji #
Nivelacija cene u veleprodaji rade klijenti koji vode magacin po prodajnim cenama i koji su u podešavanju izabrali opciju ručnog nivelisanja cena. Na prvom tab-u izabrati datum nivelacije, a na drugom tab-u izaberemo šifru robe, potom količinu na stanju (program će sa desne strane pokazati trenutno stanje artikla) i novu cenu robe.