Standardni nalog #
Za firme koje su koristile naš program u prošlog godini, postoji automatski prenos početnog stanja u novu godinu. Za one firme koje prvi put koriste naš program, u Standardnom nalogu za knjiženje potrebno je ručno uneti početno stanje tekuće godine.
Prva stavka koja se mora proknjižiti na početku poslovne godine jeste početno stanje. Na glavnoj liniji menija otvaramo Finansijsko knjigovodstvo → Knjiženje finansijska operativa → Standardni nalog. Prvo što biramo jeste šifra dokumenta i broj. Šifru dokumenta biramo iz padajuće liste, koju nam program sam zadaje, a broj unosimo ručno kao sledeći slobodan.
Sledeće što unosimo jeste analitički konto i datum stavke. Kada pređemo enter-om na sledeće polje-Datum dokumenta program će prepisati isti datum, koji može dodatno da se menja ukoliko je potrebno. U polje Polje Opis stavke program će uneti naziv analitičkog konta unetog u prethodno polje, ukoliko je potrebno može se menjati. U polja Duguje/Potražuje unosimo iznose. Posle unosa svake stavke kliknemo na polje Upiši.
Stavke u nalogu za knjiženje moraju imati isti datum, nalog mora biti u ravnoteži. U standardnom nalogu ne postoji dugme Knjiženje, jer se automatski knjiži u glavnu knjigu svaka stavka koja se unese. Za brisanje naloga jednostavno kliknemo na dugme Brisanje naloga. Kopiranje naloga je funkcija koja nam omogućava da brzo napravimo još jedan nalog sa istim stavkama za neki drugi datum.
Blagajna #
Za potrebe knjiženja blagajničkog poslovanja, otvoriti Finansijsko knijgovodstvo → Finansijska operativa → Blagajna. Na prvom tab-u prozora uneti redni broj, kao i datum promene. Na prvom tab-u uvek se može videti cela lista blagajničkog poslovanja za tekuću godinu. Program Vas potom automatski prebaci na drugi tab gde je potrebno uneti stavke blagajničkog poslovanja od tog dana, odnosno konto i iznos ulaza u blagajnu, kao i izlaz i konto na koji je vezan izlaz iz blagajne, kao što je prikazano na slici.
Na drugom tab-u ovog prozora može se izvršiti knjiženje, štampati dnevnik blagajne kao i štampati nalozi blagajni da uplati ili izvrši isplatu.
Izvod iz banke #
Ručni unos izvoda #
Na glavnoj liniji menija otvaramo Finansijsko knjigovodstvo → Knjiženje finansijske operative → Izvod iz banke. Prozor se sastoji iz dva tab-a. Prvi tab predstavlja osnovne podatke i pokazuje listu svih do tada unetih izvoda. Drugi tab podrazumeva unos stavki sa konkretnog izvoda.
Na prvom tab-u vidimo listu svih knjiženih izvoda i ukupan iznos na tekućem računu. Popuniti prvo redni broj izvoda i datum izvoda. Potom uneti iznose ukupno uplaćeno i isplaćeno sa tekućeg računa. Klikom na polje Upiši prelazimo na drugi tab.
Prvo polje na drugom tab-u je unos analitičkog konta. Zbog lakše pretrage dovoljno je uneti klasu analitičkog konta i početna slova i program će ponuditi sa desne strane listu konta. Takođe, ukoliko nismo sigurni u kontni plan, pa ne možemo uneti ni klasu konta, ispod pomenutog polja vidimo tabelu sa poljima, pomoću kojih direktno dolazimo do potrebnog analitičkog konta. Ovde su sadržana polja sa analitičkim kontima najčešće korišćenih prilikom knjiženja izvoda, pa je potrebno samo kliknuti na jedno polje i program će odmah uneti analitiku konta. Sledeća polja koja je potrebno popuniti su polja uplate i isplate i poziv na broj. Poziv na broj nije obavezno polje, međutim on nam može pomoći da zatvorimo dugovanja kupaca. Posle knjiženja izdate fakture kupcu i njegove uplate, u poziv na broj možemo uneti broj fakture, a program će zatvoriti tu stavku. Unos izvoda završavamo klikom na dugme Knjiženje čime se automatski pravi Nalog za knjiženje, popunjava se Glavna knjiga.
Unos izvoda završavamo klikom na dugme Knjiženje čime se automatski pravi Nalog za knjiženje, popunjava se Glavna knjiga.
Uvoz izvoda preko XML formata #
Automatski uvoz izvoda omogućen je za neke banke. Potrebno je sačuvati izvod u XML formatu sa Vašeg eBankinga. Potom otvoriti formu za unos izvoda. Na prvom tab-u kliknuti na Opcije → Import XML formata pojedinačno stavke.
Sledeći korak jeste odabrati sačuvani xml.
Program će prepoznati preko tekućeg računa koji poslovni partner je u pitanju i upisati iznos i poziv na broj sa izvoda, ukoliko ne može da prepozna ponudiće Vama da izaberete iz šifarnika poslovnih partnera o kome se radi.
Kada program uveze sve stavke izvoda, vratite se na prvi tab izvoda kako bi se izvršilo ažuriranje. Sve što je ostalo je da kliknete na dugme Knjiženje. Naravno, pre svakog knjiženja moguće su sve vrste izmena.
Analiza glavne knjige #
Analiza glavne knjige predstavlja dodatnu opciju kroz koju možete dobiti razne vrste specifičnih izveštaja kao što su izveštaji za Budžetske firme, Rino, poljoprivrednike. Takođe, neka automatska knjiženja (zatvaranje kartica sa beznačajnim iznosom, svođenje robe na nabavnu/prodajnu cenu), izveštaji za poslovne partnere i njihov saldo, automatska preknjižavanja sa starih konta na zakonski nova konta…